Licówki

Protetyka


LICÓWKI CERAMICZNE I KOMPOZYTOWE

Przed leczeniem
Po leczeniu

Czym są licówki?

Cieniutkie porcelanowe lub kompozytowe łuski przyklejane na powierzchnię zęba podobnie jak tipsy na paznokcie. Pozwalają poprawić zarówno kolor jak i kształt zębów. Dzięki temu uśmiech może odzyskać naturalny blask. Należą do najdoskonalszych rozwiązań w stomatologii estetycznej, lecz dla uzyskania dobrych efektów wymagają dużo wiedzy i doskonałego planowania.

Wskazania do stosowania licówek:

stosuje się do poprawy nieestetycznego koloru i kształtu zębów w przypadku umiarkowanych wad położenia, długości i proporcji zębów oraz w przypadku przebarwień. Warunkiem jest by zęby nie miały próchnicy i nie były leczone kanałowo.

Przeciwwskazania do stosowania:

duże wady zgryzu i niewyeliminowane tzw zaburzenia okluzyjne , aktywny bruksizm (nawykowe, nieświadome zgrzytanie zębami lub zaciskanie zębów), obecność w zębach dużych wypełnień i rozległej próchnicy, zęby po leczeniu kanałowym.

W ww przypadkach lepiej zastosować inne metody leczenia – licówki nie będą odpowiednio trwałe i nie zabezpieczą zębów przed dalszymi uszkodzeniami.

Jakie są zalety zastosowania licówek?

  • Bardzo naturalny i piękny efekt estetyczny dzięki temu, że są wykonane z doskonałych materiałów nasz technik dentystyczny może nadać im dokonały i dopasowany indywidualnie do ust i twarzy pacjenta kształt i kolor.

  • Duża trwałość porcelany i doskonałe systemy przyklejania sprawiają, że licówki ceramiczne wytrzymają wiele lat zachowując pierwotny kształt i kolor. Warunkiem jest, by zęby były zdrowezadbane.

  • Oszczędność tkanek zęba podczas ich wykonywania licówki mają grubość 0,3 – 0,8 mm zależnie od materiału i koloru zęba, na który mają zastać przyklejone. O tyle właśnie należy pomniejszyć powierzchnię licową(widoczną) zęba, jeśli chcemy zachować jego naturalną grubość.

  • Biokompatybilnosć prawidłowo wykonane licówki nie powodują podrażnień dziąseł oraz są całkowicie obojętne dla organizmu. Nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania badań typu rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

Jak przeprowadzany jest zabieg
wykonania licówek w Dencie Wrocław?

1

Rozmowy

Ustalenie oczekiwań i możliwości, dokumentacja fotograficzna i wykonanie modeli.
2

Przygotowanie

Przygotowanie symulacji zmian tak, byś mógł/mogła ocenić, czy będziesz czuł się dobrze z nowym uśmiechem

3

Preparacja zębów

Preparacja zębów i uzupełnienia tymczasowe na czas wykonywania licówek w pracowni
4

Przyklejenie licówek

Jeśli Twoje zęby i dziąsła są w miarę zdrowe, cały proces można wykonać nawet w 7 dni. Niekiedy jednak – zwłaszcza w trudnych przypadkach potrzebne jest nieco więcej czasu.

Funkcjonalność wykonywanych przez nas protez jest dla nas priorytetem.

Nasi eksperci od
protetyki

Lek. stom. specjalista
protetyki, implantolog
dr n. med. lek. stom. specjalista
Lek. stom. specjalista
Lek. stom. specjalista
chirurgii stomatologicznej , implantolog


FAQ

Zawsze indywidualnie dobieramy materiały z których wykonujemy korony i mosty. Mamy bardzo duży wybór materiałów co zapewnia nam możliwość i szukania spersonalizowanych rozwiązań nawet w trudnych sytuacjach. 

Współcześnie najczęściej rekomendujemy:

  •  cyrkon lub ceramikę szklaną,
  •  złoto lub metal półszlachetny z napaloną porcelaną 
  •  materiały hybrydowe

Wady i ograniczenia stosowania:

Trudna technika wykonania i przyklejania wynikająca z faktu, że licówki przed ich przyklejeniem są bardzo cienkie i kruche

Nie wzmacniają zębów, na których są przyklejone

Konieczność nieznacznego oszlifowania powierzchni licowej zęba – raz oszlifowany pod licówkę ząb już zawsze będzie musiał być nią zaopatrzony. Jest to metoda nieodwracalna.

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji