Periodontologia

Czym zajmuje się periodontologia?

  • Periodontologia jest specjalizacją stomatologiczną zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób dziąseł, przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Jest to również dziedzina wspomagająca ortodoncję, protetykę czy implantologię. Techniki periodontologiczne odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu pięknego przebiegu dziąseł w stomatologii estetycznej (tzw. estetyka czerwona).

  • Periodontologia zajmuje się dosłownie i w przenośni fundamentami zdrowych zębów . Te fundamenty to dobry stan kości i dziąseł wokół korzeni, a więc stabilność zębów oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. Od obydwu tych czynników zależy to jak długo człowiek będzie mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem lub na jak długo wystarczą wykonane przez nas uzupełnienia zębowe (korony, mosty, licówki, implanty).

Po czym poznać,
że mam parodontozę?

Niestety paradontoza rozwija się podstępnie. Przez długi czas bardzo trudno zobaczyć jakiekolwiek oznaki. Dopiero gdy ma postać zaawansowaną, pacjenci zauważają jej charakterystyczne cechy:

  • odsłonięcie korzeni zębowych,
  • zwiększona ruchomość zębów, „wachlarzowate” wychylenie się zębów (przerwa między zębami powiększa się),
  • uporczywe krwawienie z dziąseł,
  • brzydki zapach z ust,
  • obrzęk dziąseł, ropnie przyzębne,
  • zmieniający się zgryz.

Przyczyny paradontozy:

zaniedbania higieniczne

większa niż przeciętna podatność tkanek podpierających zęby na toksyczne działanie bakterii

delikatna budowę dziąseł i kości

choroby uogólnione

przeciążenie zębów i tzw. uraz zgryzowy

Wcześnie wykryte choroby dziąseł i przyzębia w 90% przypadków można zatrzymać! W Dencie możesz liczyć na profesjonalne leczenie stomatologiczne

Dlaczego warto nam zaufać?

W Dencie od lat profesjonalnie zajmujemy się kompleksowym leczeniem chorób dziąseł i przyzębia.

Leczenie nadzoruje dr n. med. Ewa Karolewska. Podczas wizyt możesz liczyć na:

  • pełną i profesjonalną diagnostykę stanu przyzębia: wykonamy specjalistyczne pomiary stanu dziąseł i przyzębia  (pomiary głębokości kieszonek przyzębnych, krwawienia z dziąseł, poziomu dziąseł), w szczególnych przypadkach badanie mikroflory bakteryjnej w kieszonkach przyzębnych (genetyczne badanie obecności najgroźniejszych dla kości patogenów), badanie RTG zależnie od potrzeb (tomografia komputerowa, RTG panoramiczne lub małoobrazkowe)
  • ustalenie czynników sprzyjających rozwojowi choroby przyzębia
  • ustalenie czynników zgryzowych wpływających na rozwój choroby przyzębia
  • wykonanie profesjonalnego diagramu stanu przyzębia – pozwala to na bardzo czytelne porównanie stanu wyjściowego i stanu po leczeniu. Dzięki temu masz jasność, jakie efekty ma leczenie i jakie błędy popełniasz
  • czas na rozmowę – wyjaśnimy Ci naturę problemu i wspólnie ustalimy priorytety leczenia oraz udzielimy porad, jak prawidłowo dbać o higienę w konkretnej sytuacji
  • ustalenie kompleksowego planu leczenia i jego profesjonalną realizację

Jak wygląda leczenie
periodontologiczne w Denta?

1

Diagnoza

Konsultacja i ustalenie badań dodatkowych

Przeprowadzamy szczegółowy wywiad i kompleksowe badanie periodontologiczne z wypełnieniem formularza stanu periodontologicznego. Zwykle zajmuje to ok 30-45 minut. Możesz po tym otrzymać specjalny raport stanu przyzębia i dziąseł i zalecenia.

W razie potrzeby, wykonujemy badania dodatkowe :

  • RTG
  • Tomografia komputerowa,
  • PET(genetyczne badanie pozwalające na ocenę ilości i zjadliwości szkodliwych bakterii obecnych w dziąsłach),
  • instrumentalna analiza okluzji.
 

Jest to niezwykle ważny etap leczenia – dzięki profesjonalnemu badaniu wstępnemu możemy dokładnie monitorować przebieg choroby oraz dobrać indywidualną strategię leczenia. 

2

Eliminacja

stanu zapalnego

Celem tych działań jest redukcja infekcji przyzębia, zmniejszenie lub eliminacja obrzęków i krwawienia oraz eliminacja stanów ropnych w dziąsłach. Tylko gdy wyeliminujemy stan zapalny uruchomione zostaną naturalne, samoistne procesy regeneracyjne pacjenta. Wykorzystujemy to, by osiągać lepsze efekty w 3 fazie leczenia – tzw. fazie korekcyjnej.

  • Faza naddziąsłowa – oczyszczanie widocznych gołym okiem naddziasłowych złogów nazębnych oraz kontrola domowej higieny jamy ustnej. Tę fazę leczenia wykonuje higienistka.
  • Faza poddziąsłowa – oczyszczanie niewidocznych, poddziasłowych złogów kamienia nazę W tej fazie wykonuje się głębokie oczyszczanie kieszonek przyzebnych nazywanych kiretażem i root planningiem. Jest to połączone z aplikacją specjalnych preparatów przeciwzapalnych. Tę fazę wykonuje specjalista.

 

W niektórych przypadkach już na tym etapie leczenia obserwujemy spektakularne sukcesy, zatrzymanie choroby i oznaki regeneracji. W takim przypadku na tym etapie może zakończyć się aktywne leczenie u pacjenta. Leczenie przechodzi w fazę podtrzymującą.

W przypadkach bardziej złożonych konieczne jest Przejście do kolejnej fazy leczenia, której zakres zależy od sytuacji klinicznej pacjenta.

3

Leczenie

korekcyjne

 Polega na zastosowaniu różnych rodzajów leczenia stomatologicznego dobranych odpowiednio do sytuacji klinicznej pacjenta. Celem tej fazy jest:

  • wyleczenie próchnicy,
  • odbudowa ubytków kostnych tam gdzie to możliwe,
  • wytworzenie stabilnego i wygodnego zgryzu (eliminacja urazu zgryzowego) ,
  • korekta wady zgryzu i uszeregowanie zębów tak, by przestrzenie międzyzębowe były łatwe do oczyszczania
  • uzupełnienie braków zębowych tak, by rozłożyć siły żucia równomiernie na możliwie największą powierzchnię.

 

Stosuje się tu zabiegi regeneracyjne przyzębia (zmierzające do odbudowy utraconej kości tam gdzie to możliwe) , wprowadza się leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implantologiczne czy protetyczne. To często najtrudniejsza i najbardziej złożona część kompleksowego leczenia periodontologicznego.

4

Leczenie

podtrzymujące.

Polega na regularnych kontrolach – na początku co 3-4 miesiące a po pewnym czasie coraz rzadziej. Parodontoza jest choroba przewlekłą. Nie da się jej wyleczyć „na zawsze”. Można ją zatrzymać, lub odwrócić jej skutki dlatego faza podtrzymująca jest konieczna do utrzymania efektów leczenia.

Podczas wizyt monitorujemy sytuację przyzębia porównując ją ze stanem wyjściowym . W zależności od wyników obserwacji wdrażamy odpowiednie działania. Często takie wizyty połączone są z higienizacją i zaawansowanymi działaniami profilaktycznymi.

W Dencie większość przypadków kompleksowego leczenia stomatologicznego zaczyna się od periodontologa, a niemal każde leczenie stomatologiczne zaczyna się od wizyty u higienistki.

Leczenie
recesji dziąseł

Przed leczeniem
Po leczeniu

Recesje dziąseł to obniżanie się linii dziąseł i odsłanianie szyjki i korzeni zębów zębów. Może powodować nadwrażliwość zębów, próchnicę korzeni oraz defekty estetyczne. Rzadko prowadzą do rozchwiania i utraty zębów.

Przyczyny powstawania recesji

  • związane z kształtem i budową dziąseł: tzw cienki biotyp dziąsłowy
  • związane z położeniem zębów w kości: cienka blaszka kostna lub jej brak nad korzeniem danego zęba; korzeń zęba położony częściowo poza kością – tzw dehiscencja kości
  • czynniki mechaniczne: nieprawidłowe szczotkowanie zębów, ucisk dziąsła klamrą protezy, pociąganie dziąseł przez niekorzystnie umieszczone wędzidełka policzków
  • urazy zgryzowe – związane z przeciążeniem poszczególnych zębów
  • czynniki infekcyjne – objaw tzw paradontozy

Kompleksowe leczenie recesji dziąseł w Dencie:

  • analiza typu dziąseł, przestrzennej pozycji zębów w kości, typu wady zgryzu i zaburzeń okluzji mogących zwiększać ryzyko powstania recesji
  • leczenie chirurgiczne – tzw. pokrywanie recesji z wykorzystaniem różnych technik m.in.: przeszczepianie dziąsła z podniebienia lub boczne przemieszczanie dziąsła
  • leczenie protetyczne –  zabezpieczenie odsłoniętych części szyjki zęba i korzeni przy pomocy koron lub licówek
  • leczenie ortodontyczne – zmiana ustawienia poszczególnych zębów jeśli przyczyną recesji jest ich nieprawidłowa lokalizacja

Nasi eksperci od
leczenia periodontologicznego

Dr n. med. Lek. stom. specjalista
Dr. n. med. lek. stom. specjalista


FAQ

Paradontoza – potoczna nazwa grupy chorób dziąseł i kości wokół zębów. Paradontoza może mieć przebieg przewlekły lub agresywny. Przewlekła paradontoza rozwija się powoli, ujawnia się częściej u osób starszych i często całkowicie zatrzymuje się, kiedy podejmiemy odpowiednie leczenie w odpowiednim czasie i poprawimy higienę jamy ustnej.  Paradontoza o przebiegu agresywnym może ujawnić się nawet u osób młodych, przebiega bardzo dynamicznie, często towarzyszą jej ropne wysięki z dziąseł a utrata kości wokół zębów jest szybka. Tę postać paradontozy leczy się inaczej i jest najczęściej dużo trudniejsza do zatrzymania. Leczeniem „paradontozy” zajmuje się lekarz stomatolog, specjalista periodontologii.  Dobra wiadomość jest taka, że profesjonalne leczenie przynosi często bardzo dobre efekty i pozwala utrzymać zęby na bardzo długo, ponieważ 90% przypadków parodontozy to paradontoza przewlekła. Również w przypadku agresywnych zapaleń przyzębia potrafimy działać naprawdę skutecznie.

Tak, rzeczywiście tak się zdarza u niektórych osób. Pomimo świetnej higieny parodontoza się rozwija. Może to być sygnał, że mamy do czynienia z agresywną postacią tej choroby.
Takie osoby powinny zgłosić się do specjalisty celem dokładnego badania, postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Najczęściej po jego podjęciu udaje się znacząco zatrzymać tę chorobę. Trzeba pamiętać, że parodontoza  ma złożone przyczyny i sama poprawa higieny nie zawsze wystarcza, by zatrzymać chorobę. Istotną role mogą tu odgrywać skłonności genetyczne, budowa kości wokół zęba i ustawienie zębów w łukach zębowych, skład śliny i inne.
Niestety nie wszystkie przyczyny są do końca poznane przez naukę i w związku z tym w niektórych przypadkach nie udaje się całkowicie zatrzymać zaniku kości. Nie powinno się bagatelizować tego problemu. Więcej dowiesz się podczas konsultacji u specjalisty po wykonaniu dokładnej diagnostyki.

Dość często zgłaszają się do nas pacjenci mówiący, że leczą się na paradontozę od dawna, ale leczenie nie przyniosło efektów, dlatego nie są pewni czy warto coś jeszcze robić. Jednak po dokładnym badaniu i rozmowie okazuje się, że w leczeniu pominięto poszczególne fazy leczenia (opis faz leczenia powyżej) lub pacjent nie zastosował się do zaleceń. Nasze obserwacje i liczne badania naukowe mówią, że jeśli dobrze postawimy diagnozę, wszystko wytłumaczymy pacjentowi i odpowiednio poprowadzimy kompleksowe leczenie – uzyskujemy spektakularne rezultaty. Zrozumieniem przez pacjenta przyczyn, powodów zaostrzeń metod higieny oraz mechanizmu choroby jest niezwykle ważne i zdecydowanie poprawia rezultaty leczenia. Często nawet u pacjentów mających paradontozę od wielu lat da się dużo poprawić.

Efekty leczenia paradontozy monitorujemy przeprowadzając profesjonalne badanie. Mierzymy, czy po leczeniu zmniejszyła się głębokość kieszonek przyzębnych i ruchomość zębów. W badaniu RTG sprawdzamy, czy doszło do odbudowy kości. Pacjent odczuwa to często bardzo wyraźnie – zęby mniej bolą, nie ruszają się, wydolność gryzienia rośnie, dziąsła nie krwawią i znika nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli pacjenci regularnie zgłaszają się na wizyty kontrolne (faza podtrzymująca leczenia) – wówczas efekty leczenia są stabilne.

Niektóre choroby ogólne wpływają na przebieg paradontozy, np. cukrzyca zwiększa agresywność paradontozy. Bakterie będące przyczyna paradontozy i ich toksyny znajdowano w sercu i innych narządach wewnętrznych. Dlatego należy szczególnie dbać o stan przyzębia u osób chorujących na serce, nerki i cukrzycę.

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji