Korony protetyczne

Protetyka

KORONY
PEŁNOCERAMICZNE

W Denta s.c. od wielu lat odmieniamy uśmiechy stosując korony pełnoceramiczne. To obecnie najbardziej estetyczny i precyzyjny rodzaj koron. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów wzmacniamy i odbudowujemy zniszczone zęby uzyskując doskonałą estetykę.
Stosując technologie cyfrowe (cyfrowy wycisk i projektowanie uśmiechu ) możemy osiągnąć doskonałe efekty w ciągu nawet 1-2 dni.

Czym są
korony pełnoceramiczne?

Kiedy ząb jest zniszczony w wyniku próchnicy lub złamania często można, go odbudować  lub wzmocnić wykonując na niego nakładkę odbudowującą jego kształt czyli koronę. Ząb trzeba specjalnie przygotować  usuwając wszystkie wypukłości, a następnie wkleja się na niego koronę.

Dawniej korony wykonywało się z metalu, który następnie maskowany był porcelaną. Współcześnie udało się stworzyć materiały, dzięki którym nie trzeba już stosować metalu. Do wykonania podbudowy pod koronę stosuje się materiały ceramiczne, bezmetalowe o kolorze podobnym do zęba a wytrzymałości podobnej do metalu.

Jeśli połączymy ze sobą kilka koron wówczas uzyskujemy korony zblokowane lub most. Tym sposobem możemy ustabilizować rozchwiane zęby lub uzupełnić brakujące.

W Denta s.c. wykonujemy korony i mosty pełnoceramiczne przy zastosowaniu różnych materialów zależnie od potrzeb pacjenta. Wśród nich wyróżniamy następujące rodzaje:

cyrkon : niezwykle wytrzymały materiał ceramiczny pozwalający wykonać bardzo estetyczne odbudowy zębów. przeznaczony do wykonywania mostów (odbudowy braku wielu zębów) oraz elementów na implantach. Producent daję 15 lat gwarancji na ten materiał. Korony i mosty Lava wykonuje się przy zastosowaniu supernowoczesnych skanerów trójwymiarowych i techniki CAD/CAM – projektowanie uzupełnień odbywa się wirtualnie w komputerze a specjalna frezarka wycina niemal gotowe korony z bloczku cyrkonu

ceramika szklana tłoczona : najbardziej estetyczna ceramika na świecie. przeznaczona raczej do wykonywania pojedynczych koron i licówek. Pozwala niemal w 100% naśladować naturę. Stosując korony e.Max możemy liczyć na wyjątkowo naturalne i piękne efekty.

ceramika frezowana – ceramika szklana lub cyrkon

hybrydy ceramiki i kompozytu

Zalety i wady uzupełnień pełnoceramicznych

Zalety uzupełnień pełnoceramicznych:

 • bardzo wysoka lub doskonała estetyka uzupełnień
 • bardzo duża precyzja prac
 • bardzo dobra trwałość
 • biozgodność – uzupełnienia te nie uczulają i zapewniają utrzymanie zdrowych i pięknych dziąseł
 • niska waga
 • znacznie mniejsza ilość zakłóceń w przypadku konieczności wykonywania TK lub MRI w okolicy jamy ustnej
 

Wady

 • wyższe koszty niż w przypadku uzupełnień klasycznych (na podbudowie metalowej)
 • w niektórych przypadkach rozległych mostów nieco słabsze
 • niekiedy trudniejszy protokół cementowania

Funkcjonalność wykonywanych przez nas protez jest dla nas priorytetem.

Nasi eksperci od
protetyki

Lek. stom. specjalista
protetyki, implantolog
dr n. med. lek. stom. specjalista
Lek. stom. specjalista
Lek. stom. specjalista
chirurgii stomatologicznej , implantolog


FAQ

Zawsze indywidualnie dobieramy materiały z których wykonujemy korony i mosty. Mamy bardzo duży wybór materiałów co zapewnia nam możliwość i szukania spersonalizowanych rozwiązań nawet w trudnych sytuacjach. 

Współcześnie najczęściej rekomendujemy:

 •  cyrkon lub ceramikę szklaną,
 •  złoto lub metal półszlachetny z napaloną porcelaną 
 •  materiały hybrydowe

Wady i ograniczenia stosowania:

Trudna technika wykonania i przyklejania wynikająca z faktu, że licówki przed ich przyklejeniem są bardzo cienkie i kruche

Nie wzmacniają zębów, na których są przyklejone

Konieczność nieznacznego oszlifowania powierzchni licowej zęba – raz oszlifowany pod licówkę ząb już zawsze będzie musiał być nią zaopatrzony. Jest to metoda nieodwracalna.

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji