Chirurgia stomatologiczna

Czym się zajmujemy w ramach chirurgii stomatologicznej?

W naszej klinice wykonujemy bezbolesne i sprawne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, do najczęstszych należą:

  • usuwanie zębów
  • usuwanie zębów mądrości i zębów zatrzymanych
  • resekcje wierzchołków korzeni
  • wyłuszczanie torbieli
  • zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus-lift)
  • leczenie i usuwanie zmian na błonach śluzowych jamy ustnej
  • augmentacja wyrostka zębodołowego
  • badanie histopatologiczne zmian w jamie ustnej
  • leczenie implantologiczne
  • wydłużanie koron zębów (gingiwoosteoplastyka)

Na czym polegają wykonywane
przez nas zabiegi chirurgiczne?

Resekcja wierzchołków korzeni

Jest to zabieg z zakresu mikrochirurgii stomatologicznej. Celem resekcji jest uratowanie zęba, który pomimo wcześniejszego leczenia kanałowego wykazuje oznaki stanu zapalnego. Polega na usunięciu samej końcówki korzenia zęba (tzw. apexu) wraz z otaczającą, chorą kością. Zabieg jest bezbolesny, trwa od 15  do 30 minut. Po tym zabiegu najprawdopodobniej będziesz musiał przyjmować antybiotyk.

Wyłuszczenie torbieli

Jest wiele rodzajów torbieli i różne przyczyny ich powstawania, lecz najprościej mówiąc są to zmiany chorobowe powodujące ubytek w strukturze kości szczęki lub żuchwy wyglądające tak, jakby we wnętrzu kości wyrósł malutki balonik wypełniony jakąś zawartością.  Ten balonik to właśnie torbiel. Torbiele powinny być usuwane z kości, ponieważ mogą przekształcać się w nowotwory. Każdą torbiel badamy histopatologicznie, by sprawdzić czy nie ma już cech nowotworowych. Po tym zabiegu najprawdopodobniej będziesz musiał przyjmować antybiotyk.

Podniesienie dna zatoki szczękowej tzw sinus -lift.

Jeden z rutynowych zabiegów implantologicznych, którego celem jest uzupełnienie kości szczęki w okolicy zębów bocznych (pod zatoką szczękową) tak, by możliwe było wszczepienie implantu. Podniesienie zatoki szczękowej to zabieg stosowany od wielu lat, standard implantologiczny. Jest skuteczny prawie w 100% przypadków i pozwala na późniejsze bezproblemowe wszczepienie implantów i ich długotrwałe funkcjonowanie. Po tym zabiegu najprawdopodobniej będziesz musiał przyjmować antybiotyk, oraz konieczne będzie zakraplanie nosa kroplami obkurczającymi błonę śluzową (tymi na katar), otrzymasz też specjalne zalecenia, zależnie od rozległości zabiegu.

Gingiwoosteoplastyka

Zabieg, podczas którego usuwamy nadmiar kości i dziąsła wokół jednego lub wielu zębów. Wykonuje się go najczęściej w sytuacji, gdy korona zęba jest mocno i głęboko uszkodzona, ale tkwiący w kości korzeń zdrowy i długi – wtedy można „odkopać” z kości część tego korzenia i odbudować na nim zniszczony ząb. Nazywamy to wydłużeniem korony klinicznej zęba.  Gingiwoosteoplastyka jest również zabiegiem wykorzystywanym podczas likwidowania czy zmniejszania uśmiechu dziąsłowego – gdy pacjent pokazuje za dużo dziąseł podczas uśmiechu. W Dencie zakres zabiegu gingiwoosteoplastyki przy likwidacji gummy smile planujemy przy pomocy tomografii komputerowej, skanów 3d i specjalnych szablonów nawigacyjnych.

Usuwanie zatrzymanych zębów mądrości (ósemek)

W Dencie wykonujemy dokładną diagnostykę stanu ósemek i kwalifikujemy do usunięcia na podstawie: RTG panoramicznego i/lub tomografii komputerowej oraz niekiedy analizy cefalometrycznej. Ten zestaw pozwala na ocenę możliwości wyrżnięcia się tych zębów w przyszłości oraz ryzyko stanów zapalnych i stłaczania się pozostałych zębów. W przypadku konieczności usunięcia od razu oceniamy stopień trudności zabiegu i ryzyko ewentualnych niepowodzeń. Usuwanie ósemek w Dencie zawsze jest bezbolesne. Zabiegi te wykonuje doświadczony specjalista chirurg stomatolog.

USUWANIE LUB ODSŁANIANIE I ŚCIĄGANIE ZĘBÓW ZATRZYMANYCH

Zabieg polegający na usunięciu zęba, który nie wyrósł i ciągle tkwi  zatrzymany w kości. Taka sytuacja zdarza się u ludzi coraz częściej i jest związana z powszechnością wad zgryzu, w których dochodzi do stłaczania się zębów. Zabieg odsłaniania lub usuwania zębów zatrzymanych najczęściej wykonuje się przed planowanym leczeniem ortodontycznym lub z powodu dolegliwości bólowych, których przyczyną jest ten ząb. Do planowania zabiegu wykorzystujemy tomografię komputerową – dzięki niej sprawdzamy, jak dostać się do takiego zęba, by nie uszkodzić innych zębów, by zabieg był wykonany delikatnie i sprawnie,  Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu – ból nie jest odczuwalny przez pacjenta.

Autotransplantacja

Zabieg przeszczepienie zęba z jednego miejsca w inne u tej samej osoby. Wykonywany, gdy pacjent ma jakiś nadmiarowy ząb (np. ósemkę, lub ząb dodatkowy), który i tak należy usunąć, a w innym miejscu brakuje jakiegoś zęba. Zabieg wymaga szczegółowego przygotowania się i przeleczenia kanałowo usuniętego zęba. Często jednak taki ząb po przeszczepieniu może służyć przez wiele lat. Unikamy wtedy wszczepienia implantu.

Kortykotomia

Zabieg wykorzystywany do znacznego przyspieszenia leczenia ortodontycznego lub umożliwienia przesunięcia  ortodontycznego zębów, które do tej pory były oporne na działania ortodontyczne. Polega na wykonaniu mikroskopijnych nacięć kości wyrostka zębodołowego pomiędzy zębami i pomiędzy korzeniami zębów. Wykonuje się go przy pomocy specjalnych mikrokońcówek urządzenia Piezosurgery. Zabieg planuje się precyzyjnie na podstawie tomografii komputerowej i przy współpracy z ortodontą. Trwa od 45 do 90 minut. Jest całkowicie bezbolesny.

W Denta kładziemy uwagę na to, aby każdy zabieg chirurgiczny był wykonywany bezboleśnie

PIEZOSURGERY
– nowa jakość w chirurgii stomatologicznej

W wielu przypadkach podczas zabiegów stosujemy Piezosurgery – wyrafinowane urządzenie służące do niezwykle precyzyjnego i jednocześnie delikatnego i bezkrwawego cięcia i opracowywania kości.

Piezosurgery to piezoelektryczne urządzenie do cięcia kości, które wykorzystuje mikrodrgania specjalnych końcówek zapewniając dokładność cięcia, jakiej nie oferują tradycyjne instrumenty chirurgii kostnej. Zostało wynalezione przez włoskiego chirurga dr Tomaso Vercellottiego. Cięcia są selektywne i pewne, a rozprowadzana chmura płynu soli fizjologicznej uniemożliwia przegrzanie się tkanek. Ponadto urządzenie to zapewnia wolne od krwi pole operacyjne .

Największą zaletą PIEZOSURGERY jest bezpieczeństwo i precyzja zabiegu, ponieważ nie powoduje ono jakiegokolwiek uszkodzenia tkanki miękkiej. Do jej rozcięcia konieczne są drgania o innej częstotliwości.

Piezosurgery stosujemy w:

  • implantologii (przygotowanie łoża kostnego, podniesienie dna zatoki szczękowej-sinus lift, pobranie kości autogennej do   przeszczepu, dystrakcja grzbietu wyrostka itp.)
  • chirurgii stomatologicznej (ekstrakcje, resekcje, usunięcie torbieli)
  • chirurgii periodontologicznej

Nasi eksperci od
chirurgi stomatologicznej

Lek. stom. specjalista
chirurgii stomatologicznej , implantolog
Dr n. med. Lek. stom. specjalista
Dr. n. med. lek. stom. specjalista

Ciekawostka! „Zatrzymywanie się” ósemek stało się znacznie częstsze po rewolucji przemysłowej i związane było ze zmianą sposobu odżywiania się ludzi (więcej żywności przetworzonej) oraz zmianą postawy ciała (więcej monotonnej postawy, mniej ruchu. Doszło wtedy do dość gwałtownej (jak na szybkość ewolucji) zmiany w budowie czaszek ludzi. Stały się one nieco węższe i pojawiło się więcej tyłozgryzów.


FAQ

Tak. Wykonujemy te zabiegi od wielu lat. Obserwujemy doskonałe rezultaty u 99% pacjentów. Potwierdzają to liczne badania naukowe prowadzone na świecie. Po okresie gojenia można wprowadzić zaplanowane implanty i odbudować brakujące zęby.  Niekiedy jednak podczas tego zabiegu dochodzi do przerwania (pęknięcia ) błony śluzowej w zatoce, co może wynikać z obecnego tam stanu zapalnego lub nierówności dna zatoki. Wówczas często decydujemy się na odroczenie zabiegu na 3-4 tygodnie, do czasu gdy błona śluzowa sama zarośnie. Po tym czasie ponownie przystępujemy do pracy, najczęściej z pozytywnym skutkiem.

W zasadzie nie. Podczas sinus-lift ingerujemy (dotykamy) tylko niewielkiego fragmentu zatoki szczękowej (okolicy tzw zachyłka zębodołowego). Stanowi on do ok 5-10% objętości zatoki i pacjenci nie odczuwają po tym zabiegu żadnej różnicy w funkcjonowaniu (po okresie gojenia). Bardzo rzadko dochodzi do stanów zapalnych w obrębie wprowadzonego do zatoki materiału. Wówczas jest konieczne oczyszczenie zatoki.

 Zdecydowanie nie. Podczas podnoszenia dna zatoki musimy być niezwykle precyzyjni i delikatni. Traktujemy kość pacjenta dosłownie jak… jajko,  dlatego podajemy doskonałe znieczulenie i dbamy, by nic nie bolało w trakcie.

To zależy od rozległości, stopnia trudności, budowy kości pacjenta i jego wrażliwości. Po „prostych” zabiegach (sinus-lift osteotomowy, lub otwarty lae na niewielkim obszarze) pacjenci często czują się normalnie (tzn tak jakby zabiegu nie było, nic nie boli, nie puchnie). Po bardziej rozległych zabiegach zdarza się obrzęk (opuchlizna) w okolicy policzka i drobne dolegliwości bólowe. Z bólem bez problemu radzimy sobie przepisując odpowiednie leki przeciwbólowe. Obrzęk ograniczamy stosujące leki przeciwobrzękowe i zimne okłady, jednak czasem utrzymuje się on nawet do tygodnia. Uwaga. Ze względu na możliwy obrzęk nie planujmy zabiegu podniesienia dna zatoki przed ważnymi spotkaniami czy uroczystościami (np. impreza, lot samolotem na dłuższy wyjazd, wystąpienie publiczne)

To zależy od choroby. Jeśli jest to infekcja lub zapalenie zatok lub inna „ostra: choroba – odkładamy sinus-lift do czasu wyzdrowienia. Jeśli to jakaś poważna choroba przewlekła (np. nowotwór, zaawansowana cukrzyca lub inne ) to zastanawiamy się nad innymi rozwiązaniami. W pozostałych przypadkach omawiamy za i przeciw, radzimy się lekarza prowadzącego i podejmujemy decyzję.

Przeciwwskazania do zabiegu są takie same jak dla innych zabiegów odbudowy kości: ciężka choroba, przyjmowanie bisfosfonianów w iniekcjach (ciężka osteoporoza), choroby psychiczne, zaawansowana cukrzyca. Należy zastanowić się nad skutecznością zabiegu w przypadku gdy wcześniej w obrębie zatoki szczękowej przeprowadzany był jakiś rozległy zabieg laryngologiczny.

Otrzymasz od nas pisemne zalecenia, które dopasujemy do przebiegu zabiegu. Zawsze jednak zalecamy przyjmowanie antybiotyku, zakraplanie nosa, unikanie nurkowania czy latania samolotami, korzystania z sauny i basenu przez 5-7 dni. Nie powinno się również dmuchać intensywnie (np. grać na instrumentach dętych) , a przez pierwsze dni należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i płukać jamę ustna bez napinania policzków.

To dobrze, że czujesz lęk. Jest to rodzaj mobilizacji organizmu. Oznaka zdrowia. Jest to normalna reakcja mózgu na informację o planowanym zabiegu. Pozwól sobie na lęk, powiedz nam o nim. My postaramy się wyjaśnić Ci wszystkie Twoje wątpliwości przed zabiegiem, wykonać zabieg tak, byś nie czuł/czuła niczego niepokojącego oraz byś bezproblemowo przeszedł/przeszła gojenie. Naprawdę warto – radość z odzyskanych zębów i możliwości normalnego gryzienia jest dużo większa. Tak mówią nasi pacjenci.

Staramy się podążać za najnowszymi wytycznymi i badaniami naukowymi. Do zatoki wprowadzamy różnego typu materiały przeszczepowe. Współcześnie najczęściej stosujemy tzw. xenograft (materiał kościozastępczy  wykonywany z kości krów) zmieszany z autograftem (wiórkami kości pobranymi z innego miejsca u naszego pacjenta) lub allograftem (kość uzyskaną od dawcy – najczęściej pochodzącą z zabiegów wszczepienie endoprotez…). Do tego dodajemy membrany kolagenowe lub inne orz tzw. osocze bogatopłytkowe pobierane z krwi pacjenta. Brrrrr. To tak tylko brzmi groźnie, a w praktyce wygląda,  jak zabawa granulkami kawy rozpuszczalnej . Pozwala to na uzyskanie najwyższej skuteczności.  Wszystkie stosowane przez nas materiały pochodzą z renomowanych firm, mają stosowne atesty i są w pełni bezpieczne.

Szczegółów dowiesz się na obowiązkowej konsultacji przed zabiegiem. Dbaj o zdrowie, sprawdź poziom witaminy D3 i ewentualnie uzupełnij, regularnie dbaj o higienę jamy ustnej, jeśli palisz – najlepiej rzuć palenie. Możesz też zażyć lek przeciwbólowy np. Ibuprofen na 2 godziny przed zabiegiem.

Otrzymasz od nas pisemne zalecenia, które dopasujemy do przebiegu zabiegu. Zawsze jednak zalecamy przyjmowanie antybiotyku, unikanie nurkowania czy latania samolotami, korzystania z sauny i basenu przez 5-7 dni. Po większych zabiegach nie powinno się również naciągać policzków , a przez pierwsze dni należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Ze względu na możliwy obrzęk należy planować zabieg tak, by nie kolidował on w czasie z ważnymi wydarzeniami, spotkaniami czy występami . Niezwykle ważna jest dobra higiena jamy ustnej. Nie wolno tez palić po zabiegu, bo to utrudnia gojenie.

Nie. Pacjent jest znieczulany tak, by nie bolało. Jeśli z jakiegoś powodu widzimy, że mogą być trudności w znieczuleniu (np. gdy jest ostry stan zapalny lub ropień) wówczas odraczamy usuwanie do momentu ustąpienia dolegliwości po odpowiednio dobranym leczeniu farmakologicznym lub miejscowym (płukanki, opatrunki)

  Najczęściej brak jest powikłań. Jednak niekiedy ósemki owijają swoje korzenie wokół nerwu, naczynia krwionośnego lub tkwią blisko więzadła  – wówczas podczas usuwania może dojść do uszkodzenia tych struktur. Następstwem może być krwawienie, obrzęk, odrętwienie żuchwy (przemijające bądź trwałe). Staramy się unikać takich sytuacji wykonując tomografię komputerową przez zabiegiem i przygotowując się do niego szczegółowo. Czasami zębodół po usunięciu ósemki nie chce się zagoić i boli– nazywamy to suchym zębodołem. Wówczas stosujemy odpowiednie opatrunki łagodzące dolegliwości.

Stopień trudności zależy od ustawienia ósemki. Czy jest schowana w kości i jak głęboko, czy dotyka nerwu, czy ma krzywe korzenie.  Zdecydowaną większość ósemek nasz chirurg usunie bardzo sprawnie i delikatnie – pacjenci są zdziwieni, jak szybko poszło.  W trudniejszych przypadkach wykonujemy tomografię komputerową, by dobrze się przygotować do zabiegu. Wówczas przed zabiegiem dokładnie omówimy z pacjentem wszelkie okoliczności. Jednak dla doświadczonego chirurga usuwanie ósemek jest jednym z rutynowych zabiegów – wykonywanych często.

Poznaj nasze
pozostałe usługi

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji