Leczenie próchnicy

Czym zajmuje się
stomatologia zachowawcza?

Ten dział stomatologiczny zajmuje się przede wszystkim leczeniem próchnicy. Próchnica to najpowszechniejsza choroba stomatologiczna. Jest też najczęstszą przyczyną bólu zębów i ich utraty.  Niestety w Polsce jest niezwykle powszechna – dotyka prawie wszystkich.

Jest to proces niszczenia struktury zęba spowodowany działaniem kwasów i toksyn wydzielanych przez bakterie osiadające na zębach, tzw. bakterie próchnicotwórcze. Bakterie te żywią się głównie cukrami. Po zjedzeniu cukru bakterie zaczynają się namnażać i metabolizować co skutkuje zniszczeniem zębów. Na początku powodują małe odwapnienia, ale jeśli bakterie wnikną głębiej – dochodzi do trwałego ubytku szkliwa, a następnie zębiny. Powstaje mała jamka, która powoduje uczucie lekkiego bólu po zjedzeniu słodkiego. Z czasem szkliwo może się zapaść pod spróchniałą zębiną i pojawia się dziura w zębie – czyli ubytek próchnicowy. Jeśli w porę nie usuniemy z niego zakażonej i zniszczonej tkanki wraz z bakteriami – dojdzie do zapalenia miazgi zęba, a następnie do powstawania ropni.

Stosowanie w naszej klinice najnowszej generacji mikro i nanohybrydowych materiałów światłoutwardzalnych w połączeniu z precyzyjną pracą lekarzy sprawia, że wykonane wypełnienia są bardzo trwałe i estetyczne.

Jak rozpoznać pojawiającą się próchnicę?

Próchnica często rozwija się podstępnie. Na zewnątrz, w szkliwie, widać jedynie malutkie przebarwienia lecz w środku zęba – w zębinie, która jest bardziej miękka, bakterie grasują na całego i niszczą ją. Dlatego najlepszym sposobem wykrycia pojawiających się ognisk próchnicowych są regularne wizyty kontrolne i szczegółowe badanie stomatologiczne. W porę wykryta próchnica jest łatwa do wyleczenia, a efekty leczenia są bardzo trwałe.

Przede wszystkim profilaktyka!

Najważniejsze, by nie doszło do zepsucia zdrowych zębów, dlatego w Denta uczulamy Pacjentów na regularne zabiegi profilaktyczne.

  • Profesjonalne instruktaże higieny jamy ustnej
  • Lakierowanie zębów
  • Lakowanie bruzd zębów
  • Lapisowanie (impregnacja) zębów mlecznych
  • Oczyszczanie zębów z osadów: scaling i piaskowanie
  • Rebonding – uszczelnianie i odświeżanie starszych kompozytów

Jak wygląda
leczenie próchnicy w Denta?

Dla zmniejszenia ryzyka tzw. próchnicy wtórnej, czyli psucia się zębów pod wypełnieniami, podczas oczyszczania stosujemy specjalne preparaty wybarwiające próchnicę oraz lupki powiększające.
Dla zmniejszenia ryzyka tzw. próchnicy wtórnej, czyli psucia się zębów pod wypełnieniami, podczas oczyszczania stosujemy specjalne preparaty wybarwiające próchnicę oraz lupki powiększające.
Doskonałość w odbudowie ubytków próchnicowych uzyskujemy dzięki zastosowaniu sprawdzonych nowoczesnych materiałów kompozytowych prestiżowych marek takich jak 3M czy Ivoclar
Stosowane przez nas kompozyty nanohybrydowe charakteryzują się świetną trwałością i możliwością polerowania oraz tzw. efektem kameleona. To fascynujące cecha kompozyrów dentystycznych dzięki której dopasowują się one do koloru szkliwa zęba. Dzięki temu wypełnienie wygląda jeszcze bardziej naturalnie.
Najważniejsza jednak jest trwałość – uzyskujemy ją dzięki doskonałym klejom dentystycznym – tzw. bondom najnowszej generacji oraz warstwowej technice pracy. Połączenie najwyższej jakości kształtek i formówek Palodent oraz precyzji pracy lekarza, skutkuje trwałą, piękną i wygodną odbudową.
W szczególnie dużych ubytkach stosujemy techniki pośredniej odbudowy zębów. Przygotowujemy ząb oczyszczając go z próchnicy i impregnując, a następnie skanujemy skanerem 3D. Na podstawie skanu ze specjalnego kompozytu lub bloczków ceramicznych zostanie wycięty brakujący fragment zęba idealnie dopasowany do sytuacji wewnątrzustnej. Nazywamy to inlayem lub onlayem, który zostaje wklejony w miejsce ubytku.

Nasi eksperci od
leczenia próchnicy

Dr n. med. Lek. stom. specjalista
Lek. stom.

stomatologia zachowawcza

Lek. stom.

stomatologia zachowawcza

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji