Leczymy

ból zęba

Jak skutecznie pozbywamy się bólu zęba w Denta?

W naszej klinice, precyzyjnie badamy przyczynę bólu zęba, aby mieć całkowitą pewność wyeliminowania wszystkich czynników powodujący ból.

Ból zębów można podzielić na kilka kategorii, z którymi wiążą się różne przyczyny:

 1. Ból przejściowy, chwilowy, łatwy do zlokalizowania na jakimś zębie – pojawiający się po jakimś bodźcu (np. zjedzeniu cukru, kwaśnego lub czegoś zimnego) i ustępujący szybko. Może być łagodny lub dość mocny. Najczęstsze przyczynu takiego bólu to próchnica zębów, nieszczelne wypełnienia (plomby) zębów, odsłonięte szyjki i korzenie zębów lub odłamanie fragmentu zęba.

 2. Ból przejściowy, utrzymujący się dłużej, męczący, czasem pulsujący, ale w końcu ustępujący, łatwy do zlokalizowania. Ma słabe lub sredenie nasilenie. Może świadczyć o głębszej próchnicy zęba, początkowym stanie zapalnym miazgi zęba, zapaleniu dziąsła i przyzębia, przeciążeniu zęba, pęknięciu zęba lub jego korzenia lub też infekcji wokół zęba dawniej leczonego kanałowo.

 3. Ból osty, silny – musisz wziąć lek przeciwbólowy, bo ciężko wytrzymać. Pulsuje konkretne miejsce łatwe do zlokalizowania, ząb wrażliwy na dotyk, jakby wystawał. To objaw ostrego zapalenia miazgi lub ropnia wokół zęba lub w przyzębiu.

 4. Ból rozlany – trudny do zlokalizowania w okolicach szczęki żuchwy, przewlekły, o średnim nasileniu, męczący bez wyraźnego bodźca. Może wynikać ze staniu zapalnego wewnątrz kości szczęki lub żuchwy (np. zakażeniu torbieli, zmiany nowotworowej, zapaleniu kości), niestabilnego zgryzu lub może to być ból przeniesiony, którego przyczyną jest np. przykurcz mięśnia w narządzie żucia lub szyi czy obręczy barkowej.

 5. Ból w obrębie twarzy, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni narządu żucia – często niezwiązany z zębami.

Z tego powodu konieczna jest dokładna diagnostyka. Wykorzystujemy tu rtg, tomografię komputerową, specjalistyczne techniki badania żywotności zębów, badanie manualne narządu żucia i inne sposoby. Niekiedy potrzebna jest też dłuższa obserwacja i cierpliwość.

Jak tylko zdiagnozujemy prawdziwą przyczynę Twojego bólu, natychmiast przechodzimy do jego uśmierzenia.

Dbamy przy tym o pełny komfort, każdego z naszych Pacjentów, na każdym etapie leczenia tłumaczymy i pokazujemy co jest przyczyną bólu i jak się go pozbędziemy na zawsze.

Niektóre przyczyny bólu zębów, mogą wymagać precyzyjnego i odpowiednio dobranego planu leczenia. W Denta staramy się leczy kompleksowo i na lata.

Jakie są najczęstsze przyczyny
bólu zębów?

 • nieleczona próchnica zębów
 • pęknięcia, ukruszenie lub złamanie zęba
 • nadwrażliwość na słodkie, zimne, ciepłe lub kwaśne pokarmy i płyny
 • zapalenie miazgi zęba, w konsekwencji prowadzący do obrzęku twarzy
 • problemy natury stawu skroniowo – żuchwowego
 • zapalenie dziąseł
 • afty i pleśniawki w jamie ustnej
 

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości zachęcamy do możliwie szybkiego zgłoszenia się do specjalisty, w celu znalezienia i usunięcia przyczyny bólu w warunkach maksymalnego komfortu.

Pozbędziemy się Twojego bólu na zawsze!

Czytaj również
o Leczeniu w Denta:

0

lat doświadczenia
w implantologii

0 %

pełnego
zaangażowania

0

lat
rodzinnej tradycji